Engleska vs Gana: Analiza i tip iz Svetskog prvenstva – Vladica Aleksov
Engleska dočekuje Ganu na Gillette Stadionu u Bostonu u drugom kolu grupne faze Svetskog prvenstva 2026. Meč se igra u noći između 23. i 24. juna, sa početkom u 22:00 po srpskom vremenu. Engleska ulazi kao jasni favorit, ali Gana nije tim koji treba potceniti – posebno posle solidnog otvaranja turnira.
Najnovije vesti
Engleska ima ozbiljnih kadrovskih problema na desnoj strani odbrane. Tino Livramento isključen je sa celog Svetskog kupa zbog teške povrede lista – zamenio ga je Trevoh Chalobah, koji nije bio dostupan za meč protiv Hrvatske, ali je sada spreman za selekciju. Bukayo Saka se muči sa hroničnom povredom Ahilove tetive, a Tuchel je oprezan – Noni Madueke čeka svoju šansu na desnom krilu. Djed Spence dobio je dozvolu da igra, ali će nositi zaštitnu masku.
Gana je pretrpela još teže udarce. Mohammed Kudus isključen je sa celog turnira zbog povrede kvadricepsa – ogroman gubitak za napadački potencijal. Prvog golmana Lawrence Ati-Zigija nema zbog povrede nastale na turniru, pa se između Josepha Ananga i Benjamina Asarea bira ko će braniti. Abu Francis isključen je zbog teškog preloma noge. Thomas Partey je, srećom, spreman i očekuje se u startnoj postavi.
Analiza Engleske
Engleska je otvorila Svetski kup spektakularno – pobeda 4:2 protiv Hrvatske bila je pravi šou. Napad gura, Kane i Bellingham su u ritmu, a Rashford je dodao i svoje ime na listu strelaca. Prosečno 4 gola po meču na ovom turniru – to nije slučajno.
Odbrana im, međutim, nije bez mane. Primljeni golovi u meču sa Hrvatskom pokazuju da postoje ranjive tačke, posebno na krilima. Tuchel mora da reši dilemu oko Sake – ako nije sto posto spreman, Madueke je logičan izbor. Domaći igraju pod pritiskom očekivanja, ali forma W na ovom turniru govori da su na pravom putu.
Analiza Gane
Gana je pobedila Panamu 1:0 u prvom meču – skromno, ali efikasno. Caleb Marfo Yirenkyi postigao je jedini gol. Odbrana je bila čvrsta, nije primila ni jedan gol. Zvuči dobro, ali kontekst je važan – Panama nije jaka ekipa.
Bez Kudusa, bez prvog golmana, bez Salisu i Djikua u odbrani – ovo je Gana sa ozbiljno okrnjenim kadrom. Partey u veznom redu drži strukturu, ali napadački potencijal je drastično smanjen. Semenyo, Sulemana i Ayew moraju da preuzmu odgovornost. Miriše na tim koji će igrati zatvoreno i čekati svoju šansu.
Međusobni dueli
Ova dva tima nikada se nisu srela u zvaničnoj utakmici. Nema istorije H2H, nema podataka o psihološkoj prednosti. Svaki tim ulazi na teren bez tereta prošlosti – što možda više odgovara Gani kao autsajderu.
Ključni faktori
Kadrovska situacija Gane je kritična. Bez Kudusa i sa neizvesnim golmanom, teško je zamisliti da mogu parirati Engleskoj u otvorenom meču. Engleska ima dubinu kadra, formu i motivaciju – pobeda u ovom kolu praktično bi ih gurnula ka nokaut fazi.
Jedini rizik za Englesku je opuštenost. Ako Tuchel rotira previše, Gana može da iskoristi prostor. Partey u sredini polja je igrač koji ume da napravi haos – to je jedina prava opasnost za Engleze.
Prognoza i preporuke za klađenje
Engleska je favorit i to zasluženo. Kvota od 1.20 je niska, ali realna – ovde nema previše value u direktnoj pobedi domaćih. Ipak, ako tražiš sigurnu opciju za sistem, pobeda Engleske ide bez razmišljanja.
Interesantnija priča je tržište golova. Engleska preti svaki put kad izađe u napad – 4 gola u prvom meču govore sve. Gana s druge strane brani čvrsto, ali bez Kudusa nema ko da kazni Engleze u kontranapadu. Kvota od 1.67 za „Preko 2.5 golova“ deluje kao vredna opcija – Engleska sama može da postigne 2-3 gola, a Gana nije tim koji će sedeti i čekati poraz bez pokušaja. Ovo je moj glavni izbor za ovaj meč.
Što se tiče „Oba tima daju gol“ – kvota od 2.50 je primamljiva, ali Gana bez Kudusa i sa neizvesnim golmanom deluje kao tim koji neće lako pronaći put do mreže. Kladionica je ovde dobro procenila – kvota od 1.50 za „Oba tima neće dati gol“ deluje realnije. Hrabriji mogu pokušati sa GG, ali ja bih ostao pri „Ispod 2.5 golova“ kao sigurnijoj varijanti ako Engleska odluči da igra kontrolisano posle ranog gola.
Moj izbor: pobeda Engleske ide u sistem, a „Preko 2.5 golova“ sa kvotom 1.67 je opcija za srednji ulog. Engleska ima previše kvaliteta za oslabljenu Ganu – napad gura, Kane je u ritmu, a Bellingham traži svoju šansu. Gana može da iznenadi, ali sve okolnosti govore u prilog Englezima.
Hvala na pomoći!
Cenimo vašu budnost!
Obaveštenja o novim publikacijama ovog autora biće poslata na imejl koji ste naveli prilikom registracije na „RK“
Уведомления о новых прогнозах этого эксперта будут приходить на электронный адрес, указанный Вами при регистрации на "РБ"
Это значит что вы больше не будете получать уведомления о новых публикациях этого автора на ваш электронный адрес.
Это значит что вы больше не будете получать уведомления о новых прогнозах этого эксперта на ваш электронный адрес.